Založ si blog

Petičné (ne)právo vo vláde

Podľa našej Ústavy Vláda Slovenskej republiky je vrcholným orgánom výkonnej moci. Členovia vlády skladajú do rúk prezidenta Slovenskej republiky tento sľub: “Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.

Ako je to v skutočnosti?

Vládu Slovenskej republiky som upozornil na závažný problém. Na to, že zákony Slovenskej republiky podľa ktorých rozhoduje justícia sú v nesúlade s našou Ústavou a sú v nesúlade Európskym dohovorom a ľudských právach a základných slobôd.

To znamená, že Slovenská republika porušuje Lisabonskú zmluvu, pretože táto zmluva zmenila a doplnila Zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva. A aj pre Slovenskú republiku platí jej 6. Článok odsek 3, kde je uvedené:

Základné práva tak, ako sú zaručené Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a ako vyplývajú z ústavných tradícií spoločných pre členské štáty, predstavujú všeobecné zásady práva Únie.“

JUDr. Mgr. Rabaka z kancelárie úradu predsedníčky vlády na môj podnet takto odpovedal: „Ohľadom Vašej požiadavky mi dovoľte odporučiť Vám obrátiť sa na Ministerstvo spravodlivosti SR, v ktorého gescii sa nachádza príprava novely Občianskeho súdneho poriadku, resp. posúdenie možného nesúladu jeho ustanovení s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Po posúdení Vašich námietok rozhodne ministerstvo o ďalšom postupe, príp. predloží na vládu SR návrh na podanie podnetu na Ústavný súd SR.“

JUDr. Vladímír Kitta riaditeľ odboru občianskeho a obchodného práva Ministerstva spravodlivosti SR mi listom takto odpovedal: „Váš podnet zakladáme na prípadne budúce legislatívne využitia.“

Pretože na moje ďalšie podnety vláda nereagovala a došlo k zmene vlády, podal som v uvedenej veci petíciu zo dňa 18.5.2012 Vláde SR a tiež Národnej rade SR na porušovanie základných práv občanov Slovenskej republiky a žiadal som aby bola zjednaná náprava.

Od Ing. Milana Ježo, generálneho riaditeľa z Úradu vlády Slovenskej republiky Sekcie kontroly a boja proti korupcií som dostal odpoveď v závere ktorej sa píše: „Keďže SKBPK UV SR nie je vo veci Vášho podania, ktorým sa domáhate zjednania nápravy a obnovy porušených práv, konať, týmto oznámením ho považujeme za vybavené a bez Ďalšieho konania ho odkladáme.“

Následne som podal ďalšiu petíciu zo dňa 11.6.2012, ktorá už bola bez vytýkaných nedostatkov.
Ing. Milan Ježo, generálny riaditeľ Úradu vlády Slovenskej republiky sekcie kontroly a boja proti korupcií mi v závere listu oznámil: „Keďže sa predmet podania zo dňa 11.6.2012 týka činnosti Ministerstva spravodlivosti SR, oznamujeme Vám že SKBPK ÚV SR bolo postúpené na ďalšie konanie uvedenému ústrednému orgánu štátnej správy s tým, aby Vám o výsledku, resp. spôsobe jeho vybavenia informovali priamo.

Ing. Mária Hassanová riaditeľka odboru kontroly a sťažností mi listom oznámila, že môj podnet postúpila na posúdenie ďalšieho postupu generálnemu riaditeľovi sekcie legislatívy Ministerstva spravodlivosti SR. JUDr.

Juraj Paluš, generálny riaditeľ Sekcie legislatívy Ministerstva vnútra SR mi v závere listu oznámil: „Váš podnet na novelizačné zmeny zakladáme na prípadné budúce legislatívne využitie.“

Z hore uvedeného vyplýva, že o tak dôležitých otázkach, ako je porušovanie Zmluvy o Európskej únií a porušovanie práv občanov Slovenskou republiky, nerozhoduje vrcholový orgán výkonnej moci, ktorý zložil sľub, ale nejakí štátni zamestnanci v pozadí.

Podľa zákona 85/1990 Zb. o petičnom práve § 5 ods. 7 „Príslušný orgán verejnej správy je povinný prešetriť a vybaviť petíciu tak, aby zistil skutočný stav veci, jeho súlad alebo rozpor s právnymi predpismi a verejným alebo iným spoločným záujmom. Výsledok vybavenia petície písomne oznámi do 30 pracovných dní od doručenia petície alebo od odstránenia jej nedostatkov podľa odseku 5 osobe, ktorá podala petíciu, alebo osobe určenej na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy. Ak nemožno vybaviť petíciu v tejto lehote, príslušný orgán verejnej správy písomne oznámi osobe, ktorá ju podala, že petícia bude vybavená v lehote ďalších 30 pracovných dní. Ak tento zákon neustanovuje inak, pri prešetrení petície sa primerane postupuje podľa osobitného predpisu.7)

Z uvedeného vyplýva, že Vláda SR v mojom prípade porušila Ústavu SR, porušila moje petičné právo…

Kto nie je spokojný s týmto stavom, môže proti tomu takto bojovať:
– podpísaním tejto „PETÍCIE
– zdieľaním tejto petície v skupine „TÁ petícia“
– protestovaním cez túto „UDALOSŤ

Od nežnej k mafiánskemu štátu

05.09.2019

Od „Nežnej revolúcie“ ubehlo takmer 30 rokov. To je dostatočné dlhý čas na zodpovedanie otázky, kde sa naša krajina od nežnej dostala. Menšina občanov, tí čo po nežnej profitovali a profitujú a tí čo o nežnej vedia iba z médií, nám tvrdia, že sme zvrchovanou, demokratickou a právnou krajinu. Nie všetci z tejto skupiny sú však presvedčený o tom, že sme [...]

Za slušné Slovensko

04.04.2018

Úkladné vražda mladého novinára a jeho priateľky otriasla Slovenskom. Zverejnené informácie z reportáži zavraždeného novinára odhalili pravú tvár nášho režimu, keď nepriamo v nich poukázal na náš skorumpovaný justičný systém a mafiánsku partokraciu. O našej veľkej korupcie svet vedel, pretože za rok 2016 Slovensko ohodnotil ako k druhú najskorumpovanejšiu krajine [...]

Prečo sme druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy?

13.10.2017

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svoj každoročný index korupcie, ako súčasť správy o globálnej konkurencieschopnosti. Podľa tohto indexu sme druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európe. Podrobnosti sú na tomto odkaze: http://finweb.hnonline.sk/ekonomika/834706-porovnali-sme-mieru-korupcie-v-europe-slovensko-dosiahlo-katastrofalny-vysledok Hlavným zdrojom korupcie je [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Michel: Aby bol v Európe mier, musí sa pripraviť na vojnu. Volá po vojnovej ekonomike

19.03.2024 06:15

Ak nebude reakcia EÚ správna a neposkytne Ukrajine dostatočnú podporu, aby zastavila Rusko, budeme ďalší na rade, tvrdí šéf Európskej rady Michel.

Putin

Putinov triumf odobrili hostia z AfD. Ako ruské voľby "monitorovali" extrémisti z Nemecka

19.03.2024 06:00

Aby prezidentským voľbám dodal zdanie legitimity, Putin si ako pozorovateľov pozval poslancov nemeckej strany AfD.

Grasalkovičov palác, Prezidentský palác

ANKETA: Osem kandidátov na prezidenta odpovedalo na 19 otázok. Tu sú všetky odpovede

19.03.2024 06:00

Do ankety sa zapojilo osem z desiatich kandidátov. Líder SNS Andrej Danko sa v pondelok doobeda kandidatúry vzdal v prospech Štefana Harabina. Milan Náhlik a Štefan Harabin do uzávierky neodpovedali.

anketa kandidati-kolaz

Veľká prezidentská anketa: Aké majú plány so Slovenskom a čo odkazujú mladým? Kandidáti odpovedali aj na to, kde budú bývať alebo či využijú vládny špeciál súkromne

19.03.2024 06:00

Kandidáti pre Pravdu opísali svoju víziu, predstavu o tom, aký má byť prezident a odpovedali na 19 kľúčových hodnotových otázok.

Štefan Štefanides

Prepáčte že píšem blogy. Stranícky štát - ZLODEJŠTÁT ma k tomu donútil.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 1133786x
Priemerná čítanosť článkov: 11452x

Autor blogu