Vôľa ľudu

22. septembra 2015, Štefan Štefanides, Demokracia

volaludu2V spoločnosti sa vôľa ľudu realizuje cez volebné zákony a demokratické princípy a nástroje. Ak absentujú tieto princípy a nástroje, dochádza k zneužitiu moci a miesto demokracia máme totalitu, pri ktorej sa nerealizuje vôľa ľudu, ale zvyčajne vôľa, ktorá je na prospech zvolených zástupcov.

Základom demokracie nie je reklama a voľby, ale verejné zhromaždenie na ktorom musia kandidáti na zástupcov do jednotlivých moci, za rovnakých podmienok presvedčiť svojich voličov o tom, že budú ich najlepším zástupcom. Taktiež zvolení zástupcovia nemajú prijímať rozhodnutia za zatvorenými dverami, ale na verejnom zhromaždení pred svojimi voličmi.

Ako to je na Slovensku?

Na Slovensku sa neplní vôľa ľudu, pretože absentuje najmä demokratický princíp – deľba moci, podľa ktorého má byť zákonodarná,výkonná a súdna moc, od seba oddelené a nezávislé. Zástupcov výkonnej a súdnej moc nevolia voliči, ale zástupcovia zákonodarnej moci, preto dochádza k prepojeniu moci cez vládne politické strany. Kontrolóra obce a kraja nevolia voliči, ale zastupiteľstvo, čim kontrola nemôže byť nezávislá. Na úrovni kraja absentuje tiež voľba zástupcu súdnej moci, ktorý by mal dozerať na dodržiavanie zákonov a bol by nezávislý.

Z demokratických nástrojov najviac absentuje imperatívny mandát podľa ktorého voliči majú možnosť odvolávať všetkých svojich zástupcov aj počas volebného obdobia. Imperatívny mandát je možný iba v jedno mandátových volebných obvodov a tie nie sú vo voľbách ani do národnej rady, ani do VUC a ani do obecných a zastupiteľstiev.

Čo absencia demokratických princípov a nástrojov spôsobila je opísané v tomto blogu:

http://seta.blog.pravda.sk/2015/04/12/ako-slovenske-vlady-realizuju-volu-obcanov/

Vo funkčnej demokracii občania poverujú správou veci verejných v obci alebo meste tých, ktorých poznajú a sú z nich tí najlepší. Správou regiónu sa poverujú tí, ktorí už preukázali svoje kvality pri správe veci verejných v obciach a mestách a na úrovni štátu sa správou poverujú ti najlepší zo správ regiónov.

Preto zástupcov obce alebo mesta majú voliť občania obce alebo mesta, zástupcov kraja majú voliť zástupcovia obci a miesť a zástupcov štátu majú voliť zástupcovia regiónov a to všetko v jedno mandátových volebných obvodov.

V reklamnej demokracií, alias v skrytej totalite sa volí podľa reklamy a nie podľa poznania.

Viac… http://seta.blog.pravda.sk/2015/02/17/reklamna-demokracia/