Hudba nášho života

13. novembra 2012, Štefan Štefanides, 17. november

Naše symfonické orchestre patria dlhé roky k najlepším na svete. Boli žiadané za socializmu a sú žiadané aj v súčasnosti. Sú stále profesionálne a stranícky vplyv sa pri nich neprejavil, ako v iných oblastiach života spoločnosti. Pretože produkujú kvalitu, bez ohľadu na spoločenské zmeny, mali by sme si z nich zobrať príklad aj pri fungovaní našej spoločnosti.

Mali by sme sa riadiť ich zásadami:

1. Orchestre hrajú skladby slávnych svetových majstrov a osvedčených domácich umelcov.To znamená že nehrajú skladby od autorov, ktorí ešte nepreukázali svoje umenie. Na koncert od autora, ktorý neovláda základy hudobného umenia, by iste nik neprišiel.

Nás bolia uši od našich reformátorov, ale nikto ich nedokáže zastaviť. Stále sme ich pokusnými králikmi.

2. Orchester začína a končí naraz so stopercentnou presnosťou. Orchester počas hry riadi iba jeden dirigent s hlbokými znalosťami hudby. Má znalosti o všetkých druhoch hudobných nástrojov. Hneď rozozná falošný tón ktoréhokoľvek hudobného nástroja. Počas koncertu ho všetci členovia orchestra vidia a do hry sa zapájajú v súlade s jeho pokynmi. Všetko musí ladiť počas celého koncertu.

Našu spoločnosť dirigujú viacerí dirigenti aj bez dostatočných znalosti v oblastí, ktorú riadia. Ešte aj v rámci výkonnej moci máme viacerých dirigentov, ktorí každý ťahá na svoju stranu. Výsledkom práce nášho orchestra je nepríjemný pazvuk. Na súhru a ladení nie je vôbec čas.

3. Členovia orchestra sú prijímaní na základe konkurzu a sú majstrami svojho remesla. Aj jediný falošný hráč by pokazil celý koncert.

Našu spoločnosť riadia straníci bez znalosti vo svojom odbore. Stačí im správne tričko a blízkosť k osobám vedenia vládnej strany. Ich falošnú hru dobre poznáme.

4. Množstvo nástrojov a použitých nôt je optimálne a primerané skladbe.

Po takejto úvahe si dosaďme za skladbu našu Ústavu, za dirigenta najvyššieho ústavného činitelia, za hráčov ostatných ústavných činiteľov, za hudobné nástroje našich občanov a za noty výrobné prostriedky.

Cieľ spoločnosti je totožný s cieľom orchestra. Zahrať tú najdokonalejšiu skladbu nášho života.

Kto chce takúto hudbu nášho života, nech sa pridá:

– podpísaním tejto „PETÍCIE“

– zdieľaním tejto petície v skupine „TÁ petícia

– protestovaním cez túto „UDALOSŤ